Dlaczego piana PUR

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ NOWOCZESNĄ TERMOIZOLACJĘ???

Wełna jest najpopularniejszym materiałem do wykonywania izolacji termicznych poddaszy i dachów. Jest to materiał tani ale niestety mający sporo wad. O tych wadach przekonujemy się dopiero po zakończeniu budowy. Bardzo często trafiają do nas inwestorzy którzy poszukują “czegoś innego” lepszego do budowy drugiego domu.

Pianka poliuretanowa spełnia najwyższe wymagania oraz daje pewność utrzymania parametrów przez dziesięciolecia. Do wytworzenia odpowiedniego klimatu, trzeba zastosować efektywny materiał termoizolacyjny o niskim poziomie infiltracji oraz wysokich parametrach izolacyjnych. Pianka dzięki sztywnej strukturze oraz wysokiej adhezji nie ulega pyleniu, osuwaniu czy obwieszaniu. Pianka nie zmienia gabarytów w czasie nie kurczy się, nie ulega procesowi utleniania, wiec ”nie znika” tak jak niektóre materiały tradycyjne. Niezależnie od skomplikowania konstrukcji, pianka przy natrysku zwiększa swoją objętość wnikając we wszystkie najmniejsze szczeliny i wypełnia je dając pewność, że nie mamy mostków cieplnych — pianka poliuretanowa to szczelna izolacja. Infiltracja zjawisko często bagatelizowane przez producentów wełny mające istotny wpływ na właściwości termiczne materiału. Wentylowanie (infiltracja) materiałów włóknistych, która jest koniecznością prowadzi również do generowania strat ciepła — dzięki strukturze komórkowej, pianki poliuretanowej problem ten nie występuje. Kolejne niekorzystne zjawisko – konwekcja – poważna wada materiałów włóknistych — w piance praktycznie nie występuje. Efektywność termiczna materiałów włóknistych uzależniona jest od wilgotności panującej w przegrodzie i jest ona tym gorsza im wyższa jest wilgotność — dzięki strukturze komórkowej, pianki poliuretanowej problem ten również nie dotyczy.

Wiatroszczelność

Piana poliuretanowa działa na zasadzie kurtki wiatrówki. Jest barierą dla zimnego powietrza, które próbuje wtargnąć do środka. Wełna mineralna jest jak wełniany sweter – jeśli wieje wiatr to nie utrzymuje ciepła. Nawet jeśli izolacja będzie gruba i będzie miała wysoki opór cieplny to i tak pozwoli przejść powietrzu.

Wilgoć

Piana poliuretanowa otwartokomórkowa przepuszcza wilgoć, ale jej nie chłonie, a piana zamkniętokomórkowa nie przepuszcza wilgoci – jest hydroizolatorem. Wełna przepuszcza wilgoć i ją chłonie. Wilgoć pozostaje na długo w materiale, który traci swoje właściwości izolacyjne, a obniżony opór cieplny to większe wydatki na energię. Skumulowana wilgoć prowadzi do powstawania pleśni co może powodować pogorszenie właściwości izolacyjnych i uszkodzenia konstrukcji.

Adhezja

Piana posiada wysoki parametr adhezji przez co nie osiada i nie zwisa. Pozostaje na swoim miejscu przez cały okres użytkowania. Pracuje razem z konstrukcją domu. Nie kruszy się, nie kurczy, ani nie utlenia.

Zdrowie

Wiele pianek izolacyjnych nie zawiera formaldehydów (HCF, HFA, HFC) nie wytwarza żadnych szkodliwych substancji po aplikacji. Po aplikacji jest materiałem stałym nie pyli się i nie uczula. Większość wełen mineralnych może zawierać formaldehydy i może emitować opary formaldehydowe do wnętrza budynku. Pyli się i uczula.

Mostki termiczne

Aplikacja piany niweluje wszystkie mostki termiczne. W przypadku wełny trudno jest wyeliminować wszystkie mostki termiczne szczególnie w narożnikach, łączeniach skosów ze ścianą, załamania więźby oraz łączenia wełny.

Piana poliuretanowa

  • Obojętna dla środowiska, nie wywołuje reakcji alergicznych
  • Chroni przed nagrzewaniem pomieszczenia w lecie
  • Nie zmienia swoich właściwości wraz z upływem czasu
  • Niski współczynnik nasiąkania wody gwarantuje wysoką jakość izolacji
  • Zatrzymuje zimne powietrze i podmuchy wiatru, jednocześnie nie pozwala tracić ciepła, które jest wewnątrz
  • Pozwala wypełniać nawet najmniejsze przestrzenie (szczeliny), przy aplikacji znacznie zwiększa swoją objętość
  • Nie sprzyja powstawaniu grzybów i pleśni, nieatrakcyjna dla szkodników i gryzoni

Wełna

  • Pyli i uczula, emituje opary
  • Sprzyja nadmiernemu przegrzewaniu się pomieszczeń w czasie letnich upałów
  • Ulega degradacji, opada, kurczy się z upływem lat
  • Absorbuję wodę z otoczenia tracąc właściwości izolacyjne
  • Pozwala swobodnie przemieszczać się wirom powietrza; koszty ogrzewania rosną z roku na rok
  • Podczas montażu powstaje wiele miejsc niezaizolowanych (mostki termiczne) ze względu na właściwości wełny
  • Atrakcyjna dla szkodników i gryzoni